Committed to becoming the Yeoju City Council loved by all citizens and giving hope to all!Acting as a representative institution for our citizens, we strive to promote continuous growth of the region and improvement in the quality of life.


History of the Council

History 2000~

  • Jul. 2nd, 2018

    Opening of the 3nd City Council and organization for the first half
    (Chairman YOO PILSEON, Vice chairman KIM YOUNGJA)

  • Jul. 2nd, 2016

    Opening of the 2nd City Council and organization for the second half
    (Chairman Hwan-seol Lee, Vice chairman Sang-choon Lee)

  • Jul. 2nd, 2014

    Opening of the 2nd City Council and organization for the first half
    (Chairman Hwan-seol Lee, Vice chairman Young-ja Kim)

  • Sep. 23, 2013

    Organization of the 1st City Council of Yeoju City
    (Chairman Kyoo-chang Kim, Vice chairman Yong-il Park)

    - Applicable Act: Act (No. 11850) for the establishment of complex-type city combining urban and rural communities at Yeoju city, Gyeonggi-do

  • Jul. 1st, 2012

    Organization of the second half for the 6th City Council
    (Chairman: Kyoo-chang Kim, Vice chairman: Yong-il Park)

  • Jul. 8, 2010

    Opening of the 6th City Council and organization for the first half
    (Chairman: Kyoo-chang Kim, Vice chairman: Hak-jin Jang)

  • Jun. 2nd, 2010

    The 5th nationwide local election
    (Term: 4 years, Number of council members: 7)

  • Jun. 30, 2008

    Organization of the second half for the 5th City Council
    (Chairman: Myeong-hwan Lee, Vice chairman: Kyoo-chang Kim)

  • Jul. 4, 2006

    Opening of the 5th City Council and organization for the first half
    (Chairman: Myeong-hwan Lee, Vice chairman: Kyoo-chang Kim)

  • May 31, 2006

    The 4th nationwide local election
    (Term: 4 years, Number of council members: 7)

  • Jul. 3, 2004

    Organization of the second half for the 4th City Council
    (Chairman: Seung-jin Yoon, Vice chairman: Kang-bae Kim)

  • Jul. 8, 2002

    Opening of the 4th City Council and organization for the first half
    (Chairman: Tae-nam Yoon, Vice chairman: Seung-jin Yoon)

  • Jun. 13, 2002

    The 3rd nationwide local election (Term: 4 years, Number of council members: 11)

  • Jul. 3, 2000

    rganization of the second half for the 3rd City Council
    (Chairman: Seung-kyoon Shin, Vice chairman: Seung-jin Yoon)

  • Jun. 8, 2000

    By-election in Gangcheon-myeon

History 1993~1999

  • Dec. 24, 1999

    Council member of Gangcheon-myeon resigned due to violation of election law

  • Jul. 7, 1998

    Opening of the 3rd City Council and organization for the first half
    (Chairman: Jeong-gil Han, Vice chairman: Jae-wan Kwon)

  • Jun. 4, 1998

    The 2nd nationwide local election
    (Term: 4 years, Number of council members: 10)

  • Dec. 27, 1996

    Organization of the second half for the 2nd City Council
    (Chairman: Chi-ho Ahn, Vice chairman: Eun-hyeong Lee)

  • Jul. 11, 1995

    Election for the 2nd chairman and vice chairman in the first half
    (Chairman: Chang-kee Lee, Vice chairman: Yeon-ho Lee)

  • Jun. 27, 1995

    The 1st nationwide local election
    (Term: 3 years, Number of council members: 11)

  • Apr. 14, 1995

    Organization of the third term for the 1st City Council
    (Chairman: Chang-seon Im, Vice chairman: Kwang-han Park)

  • Apr. 06, 1993

    Organization of the second half for the 1st City Council
    (Chairman: Chang-seon Im, Vice chairman: Pyeong-rae Shim)

  • Apr. 15, 1991

    Opening of the 1st City Council and organization for the first half
    (Chairman: Chang-seon Im, Vice chairman: Jae-young Lee)

  • Mar. 26, 1991

    General election for councils nationwide
    (Term: 4 years, Number of council members: 11)


주소 및 연락처, 저작권정보